10 Koulun henkilökunta

Alakoulun henkilöstö elokuu 2019
Yläkoulun ja lukion henkilöstö elokuu 2019

Rehtorit
Normaalikoulun johtava rehtori
Ruuskanen Pekka FT Koko koulun rehtori

Muut rehtorit
Halonen Aapo FM Yläkoulun rehtori
Koski Kirsti FMLukion rehtori , Normaalikoulun vararehtori
Leppiniemi MarkusKMAlakoulun rehtori

Alakoulu
Lehtorit
Hannula Marja KT, FK, PkOeläkkeelle 1.9.2019
Hannula TiinaKM1a:n luokanopettaja
Hilpinen MarkkuKM6a:n luokanopettaja
Jokinen SatuKMEO erityisopetus
Kalaja MariFMenglanti, ranska
Keinonen Sari KM, EOerityisopetus, alakoulun vararehtori
Kuosmanen MerjaKM5c:n luokanopettaja tv. 1.8.2019–31.12.2019 ma. Ruotsalainen Emmi, KM, 5c:n luokanopettaja 1.8.2019–31.12.2019
Kyyrä Anna-MariKM3b:n luokanopettaja
Laukkarinen AnnaFMenglanti, saksa
Lindeman MikkoLitMliikunta, terveystieto
Luukkonen EevaLitLliikunta, terveystieto
Luumi HeikkiKM5a:n luokanopettaja
Nevalainen RaimoKL, PkOeläkkeelle 1.2.2020 tv. 1.8.2019–31.1.2020 ma. Rantala Sanna, KM, 5b:n luokanopettaja, 1.8.2019–31.7.2020
Oksanen Sari KM2a:n luokanopettaja
Ollikainen IlpoKM4c:n luokanopettaja
Pakarinen SannaKL, TTM2b:n luokanopettaja
Pietilä IrmeliKM, EOluokanopettaja tv. 1.8.2019–31.7.2020 ma. Puikkonen Taina, KM, 4b:n luokanopettaja, 1.8.2019–31.7.2020
Piipponen SariKM, EOerityisopetus
Pulli SariKM, EO1c:n luokanopettaja
Rainerma HannuKM4a:n luokanopettaja
Roos SusanneKM2c:n luokanopettaja
Saariaho JuhaKM1b:n luokanopettaja
Tähkänen TarjaKM, OPO(lv. 2019–2020 yläkoulun ja lukion opinto-ohjaajana)ma. Taskinen Anna-Elina, KM, 3c:n luokanopettaja, 6.8.2019–30.5.2020
Törmä ElinaKTlehtori, 3a:n luokanopettaja

Tuntiopettajat
Hyttinen InkaLitMliikunta ma. 1.8.2019–31.7.2020
Kallio AnniFMespanja, englanti, ma. 1.8.2019–31.7.2021 tv. 23.3.2020–3.2.2021 ma. Kolehmainen Maisa, FM, espanja 23.3.2020–3.2.2021
Mikkonen HennaFMmusiikki
Mouhu HeidiKM6c:n luokanopettaja

Yhteiset opettajat
Lehtorit
Hankama SampoFMmusiikki ma. 1.8.2016–31.7.2022
Huovila RiittaFM, Ktyotekstiilikäsityö, eläkkeelle 1.9.2019 ma. Hintsa Tiia, KM, 2.9.2019–31.7.2020
Melander-Ilomäki NinaFMenglanti ja ranska
Pihko RebekkaFMruotsi
Ruodemäki Rami-JussiFMmusiikki
Salo Olli-PekkaFLruotsi, filosofia
Sipilä RamiKMtekninen käsityö
Vaaherkumpu Kaisa FM ruotsi

Tuntiopettajat
Medjadji Sari islamin uskonto ma. 1.8.2019–30.5.2020 (sivutoiminen)
Saarento AlinaFMortodoksinen uskonto 1.8.2019–30.5.2020 (sivutoiminen)

Yläkoulu ja lukio
Lehtorit
Aalto InkaFTäidinkieli ja kirjallisuus ma. 1.8.2019–31.7.2020
Ailinpieti JaanaFMbiologia, maantieto, yläkoulun vararehtori 1.1.2020 alkaen
Antola MikaFMmatematiikka, lukion vararehtori
Halonen AapoFMyläkoulun rehtori, musiikki
Hella JukkaTMuskonto, psykologia
Hirvi TeroFMmatematiikka, 17A:n ryhmänohjaaja
Hirvonen-Huopana KatriFMmatematiikka, fysiikka ja kemia, 17D:n ryhmänohjaaja
Huohvanainen TiinaFMenglanti
Ilola MaaritFTenglanti, 19A:n ryhmänohjaaja
Jokinen JukkaFMhistoria ja yhteiskuntaoppi
Kiili AnniFMäidinkieli ja kirjallisuus, 9d:n luokanohjaaja tv. 23.4.2020–4.3.2021 ma. Mustonen Tanja, FM, 23.4.2020–4.3.2021
Koponen JouniLitMliikunta, terveystieto, 19D:n ryhmänohjaaja
Korhonen KerttuTaMkuvataide, 17B:n ryhmänohjaaja
Koski KirstiFMlukion rehtori, fysiikka, 16A:n ryhmänohjaaja
Kuula ElinaFMmatematiikka
Lehtivaara Riitta LiisaKMopinto-ohjaaja, oppilaanohjaus
Lehto MariaKM, EOerityisopetus ma. 14.8.2019–31.7.2020
Lumiaho PäiviLitMopinto-ohjaaja, liikunta, terveystieto, eläkkeelle 1.8.2020
Malkamäki SoljaFMbiologia, maantieto tv. 7.8.2017–26.12.2020 ma. Pursiainen Minna, FM, 1.8.2019–31.7.2020, 8b:n luokanohjaaja
Moilanen HannuFMfysiikka, kemia tv. 1.10.2019–1.12.2019 ma. Välitalo Minna 1.8.2020–31.11.2020
Muilu HelenaFLfysiikka, kemia, yläkoulun vararehtori, eläkkeelle 1.1.2020
Mutikainen JouniLitMopinto-ohjaaja, liikunta, oppilaanohjaus, 16D:n ryhmänohjaaja
Mäki-Paavola MariFMäidinkieli ja kirjallisuus, 7b:n luokanohjaaja
Nevanpää TomFMfysiikka, kemia, 9e:n luokanohjaaja ma. 1.8.2016–31.7.2022
Närhi HannaKM, FMopinto-ohjaaja, oppilaanohjaus tv. 9.9.2019–29.5.2020 ma. Tähkänen Tarja, KM, opinto-ohjaaja, 6.8.2019–30.5.2020
Orrain HetaKM, EOerityisopetus
Paavilainen MarikaFTruotsi, saksa, 19C:n ryhmänohjaaja
Peltokorpi PäiviöFKmatematiikka, tietotekniikka
Pietiläinen RaunoFKmatematiikka
Pihko, RebekkaFMruotsi
Pollari PirjoFTenglanti
Pöntinen KariFKhistoria ja yhteiskuntaoppi, elämänkatsomustieto, filosofia
Rauniaho PaulaFMespanja, saksa, 9a:n luokanohjaaja
Rekiö-Viinikainen NiinaKM, YTM, EOerityisopetus
Rossi LeeaFMenglanti, ranska, 19B:n ryhmänohjaaja
Salo, Olli-PekkaFLruotsi, filosofia, 18A:n ryhmänohjaaja
Soininen PäiviFMäidinkieli ja kirjallisuus, 7c:n luokanohjaaja
Sorajoki SariKMkotitalous
Suutarinen SakariKT, FLhistoria ja yhteiskuntaoppi, eläkkeelle 1.8.2020
Säämänen-Huotari LeenaFMbiologia, maantieto, 7e:n luokanohjaaja
Torkkola KimmoFMkemia, fysiikka, 18C:n ryhmänohjaaja
Vaaherkumpu KaisaFMruotsi, 9c:n luokanohjaaja
Vanhamäki ElinaFMäidinkieli ja kirjallisuus, 18B:n ryhmänohjaaja
Viertola LuviFMenglanti, 9b:n luokanohjaaja
Välimaa PiaLitMliikunta, terveystieto
Weijo InkaFMfysiikka, tietotekniikka, 17C:n ryhmänohjaaja

Tuntiopettajat
Aroluoma AnniFMbiologia, maantieto, 9d:n luokanohjaaja 23.4.2020–31.5.2020 ma. 1.8.2019–31.7.2020
Eskelinen SatuLitMliikunta, terveystieto
Kolehmainen MaisaFMespanja ma. 7.1.2020–23.3.2020 (sivutoiminen)
Kovasiipi-Marcus, HannaFMäidinkieli, saksan ja ruotsin kieli ma. 1.8.2019–31.7.2020
Kääriäinen EmmiFMespanja ma. 27.1.2020–29.5.2020 (sivutoiminen)
Laine JariLitMliikunta, terveystieto, 18D:n ryhmänohjaaja
Laitiolampi SaraTaM, FMkuvataide, psykologia, filosofia, uskonto ma. 1.8.2019–31.7.2020
Melander-Ilomäki NinaFMenglanti ja ranska, 8a:n luokanohjaaja
Myllymäki SamiLitMliikunta ja terveystieto, 8e:n luokanohjaaja ma. 1.8.2019–31.7.2020
Salonen MarjoFMespanja ma. 1.8.2019–3.12.2019 (sivutoiminen)
Sassali MarjoFMhistoria, yhteiskuntaoppi, elämänkatsomustieto, 8d:n luokanohjaaja ma. 1.8.2019–31.7.2020
Tanner IirisKMkotitalous ma. 1.8.2019–31.7.2020
Veijola AnnaKT, FLhistoria ja yhteiskuntaoppi, 7d:n luokanohjaaja
Viinikainen AlisaBAkuvataide ma. 10.2.2020–29.5.2020 (sivutoiminen)
Ylä-Outinen LauraFMranska, englanti ma. 1.8.2019–31.7.2020, 8c:n luokanohjaaja
Ärling KarriKKerityisopetus ma. 1.8.2019–30.5.2020 (sivutoiminen)

Muu henkilökunta
Alakoulu
Kerttula Heliyo-datanomitoimistosihteeri, alakoulun kanslia tv. 12.8.2019–7.6.2020 ma. Syväjärvi Anni, KK, 12.8.2019–7.6.2020

Yhteiset
Huttunen Jessemediatekniikan harjoittelija ma. 3.4.2020–30.9.2020
Malmberg Jimimediatekniikan harjoittelija ma. 1.4.2019–30.9.2019
Hämäläinen TainaFMjohtavan rehtorin assistentti tv. 1.9.2019–31.8.2020 ma. Ratilainen Sanna, tradenomi (YAMK), 1.8.2019–31.8.2020
Hänninen Jarkkotradenomiatk-suunnittelija
Jussila JasminKKkoulunkäynnin ohjaaja, ma. 7.1.2020–30.6.2020
Kerola AinoKKkoulunkäynnin ohjaaja, ma. 1.8.2019–14.11.2019
Kilpeläinen TuijaPsLkoulupsykologi
Kinnunen AnniTtMkoulunkäynnin ohjaaja ma. 28.8.2017–31.8.2019
Laahanen HeidiKMkoulunkäynnin ohjaaja ma. 1.3.2017–31.12.2020
Laahanen Petrikoulunkäynnin ohjaaja ma 1.8.2019–31.7.2020
Lauttaanaho Annekirjastosihteeri
Lind Jormalaboratoriomestari
Suontamo Tuomokoulunkäynnin ohjaaja, liikunnan ohjaaja
Tuominen Saulivahtimestari
Vehkasalo SallaFMkoulunkäynnin ohjaaja ma 1.2.2017–31.12.2020

Yläkoulu ja lukio
Kiimalainen HennaYTMtoimistosihteeri, lukion kanslia tv. 2.1.2018–31.12.2020 ma. Piia Kinnunen, KM, 2.1.2018–31.12.2020
Riikonen Railimerkonomitoimistosihteeri, yläkoulun kanslia

Kouluruokailu
Oppilasravintoloiden ylläpitäjänä on ollut Semma Oy.

Oppilasravintola Amanda
Tarvainen Virpikokki
Piilonen Satukokki

Oppilasravintola Muonatupa:
Hagfors Merja ravintolapäällikkö
Moilanen Markokokki
Sievinen Taavikokki
Kuula Sannakassatarjoilija

Siivous
Alakoululla
Merja Jaakola
Päivi Jaatinen
Riitta Hautamäki
Svetlana Silvas

Yläkoulu-lukiossa
Jani Haustola
Katja Hietala
Piia Kumpukallio
Carita Varmanen.

Palveluohjaajana molemmilla kouluilla työskentelee
Anu Rikman.

Terveydenhuolto
Oppilaiden terveydenhuollosta on vastannut Jyväskylän kaupunki
Liimatainen Heliterveydenhoitaja, alakoulu
Saarivaara Johannaterveydenhoitaja, yläkoulu ja lukio
Uutela Kaisakoulukuraattori