14 Koulun henkilökunta

Rehtorit
Johtava rehtori
Ruuskanen Pekka Johtava rehtori, eläkkeelle 31.10.2020
Koski KirstiVararehtori, johtava rehtori 1.11.2020–31.1.2021
Hietamäki AnteroJohtava rehtori 1.2.2021 alkaen

Asteiden rehtorit
Leppiniemi MarkusAlakoulun rehtori
Halonen Aapo Yläkoulun rehtori
Koski Kirsti Lukion rehtori
Keinonen SariAlakoulun vararehtori
Puikkonen TainaAlakoulun vararehtori 1.9.2020–30.4.2021
Ailinpieti JaanaYläkoulun vararehtori
Antola MikaLukion vararehtori

Koulun henkilökunta lv- 2020-2021
Alakoulu
Hannula Tiina2a:n luokanopettaja
Harjula Riitta4b:n luokanopettaja
Hilpinen Markku4a:n luokanopettaja
Jokinen Satuerityisopetus, työn ositus 15.3.–5.6.2021
Kalaja Marienglanti, ranska
Kallio Anniespanja, englanti tv. 1.8.2020–14.4.2021
Keinonen Sari erityisopetus, alakoulun vararehtori, poissa 1.8.2020–30.4.2021
Kolehmainen Maisaespanja, englanti 1.8.2020–14.4.2021
Kuosmanen Merja6c:n luokanopettaja
Kyyrä Anna-Mari1b:n luokanopettaja
Laukkarinen Annaenglanti, saksa
Leiviskä Reettaerityisopetus 1.8.2020–27.1.2021
Lindeman Mikkoliikunta, terveystieto
Luukkonen Eevaliikunta, terveystieto, eläkkeelle 1.12.2020
Luumi Heikki6a:n luokanopettaja
Mattila Salliliikunta, terveystieto 1.8.2020–31.7.2021
Mikkonen Hennamusiikki
Mouhu Heidi4c:n luokanopettaja
Oksanen Sari 1c:n luokanopettaja
Ollikainen Ilpo5c:n luokanopettaja
Pakarinen Sanna3b:n luokanopettaja
Pietilä Irmeli3a:n luokanopettaja
Piipponen Sarierityisopetus tv. 1.8.2020–27.1.2021
Puikkonen Taina5b:n luokanopettaja, vararehtori 1.9.2020–30.4.2021
Pulli Sari2c:n luokanopettaja tv. 1.9.2020–27.2.2021, työn ositus 1.4.–5.6.2021
Rainerma Hannu5a:n luokanopettaja
Rantala Sanna6b:n luokanopettaja 1.8.2020–31.7.2021
Rantalainen Pauliinaerityisopettaja 1.8.2020–30.6.2021
Roos Susanne3c:n luokanopettaja
Saariaho Juha2b:n luokanopettaja
Taskinen Anna-Elina2c:n luokanopettaja 1.9.2020–31.3.2021, työn ositus 1.4.–5.6.2021
Tähkänen Tarjaluokanopettaja tv. 1.8.2020–31.7.2021
Törmä Elina1a:n luokanopettaja

Sivutoimiset tuntiopettajat alakoulu
Häkkinen Jormaortodoksiuskonto
Kurvi Terhierityisopetus, työn ositus 15.3.2021–
Kääriäinen Emmiespanja
Medjadji Sariislamin uskonto

Yhteiset opettajat
Hankama Sampomusiikki
Hintsa Tiiakäsityö TS tv. 18.1.–30.6.2021
Kallio Elinamusiikki 1.1.–30.6.2021
Melander-Ilomäki Ninaenglanti ja ranska
Myllymäki Samiliikunta ja terveystieto
Nousiainen Helenakäsityö 1.2.–30.6.2021
Paavilainen Marikaruotsi
Ruodemäki Rami-Jussimusiikki tv. 1.1.–30.6.2021
Salo Olli-Pekkaruotsi
Sipilä Ramikäsityö TN
Vaaherkumpu Kaisa ruotsi

Yläkoulu ja lukio
Aalto Inkaäidinkieli ja kirjallisuus, 7c:n luokanohjaaja
Ailinpieti Jaanabiologia, maantieto, yläkoulun vararehtori
Antola Mikamatematiikka, lukion vararehtori
Aroluoma Annibiologia ja maantieto 3.9.2020 saakka
Eskelinen Satuliikunta ja terveystieto, 7d:n luokanohjaaja
Halonen Aapoyläkoulun rehtori, musiikki
Hankama Sampo8a:n luokanohjaaja
Hassinen Elisahistoria, yhteiskuntaoppi ja uskonto
Hella Jukkauskonto, psykologia
Hirvi Teromatematiikka
Hirvonen-Huopana Katrimatematiikka
Huohvanainen Tiinaenglanti
Hyttinen Inkaliikunta ja terveystieto
Ilola Maaritenglanti
Jokinen Jukkahistoria ja yhteiskuntaoppi
Kallio Elinamusiikki
Kiili Anniäidinkieli ja kirjallisuus, tv. 1.8.20–16.6.2021
Koponen Jouniliikunta, terveystieto, 19D:n ryhmänohjaaja
Korhonen Kerttukuvataide
Koski Kirstilukion rehtori, fysiikka, 17A:n ryhmänohjaaja
Kovasiipi-Marcus Hannaäidinkieli ja kirjallisuus
Kuula Elinamatematiikka, 7a:n luokanohjaaja
Laine Jariliikunta ja terveystieto, 18D:n ryhmänohjaaja
Laitiolampi Sarakuvataide, psykologia, filosofia, uskonto
Lehtivaara Riitta Liisaopinto-ohjaaja
Linna Mattimatematiikka, fysiikka ja kemia
Malkamäki Soljabiologia ja maantieto tv. 7.8.2017–26.12.2020
Melander-Ilomäki Ninaenglanti ja ranska, 9a:n luokanohjaaja
Moilanen Hannumatematiikka, fysiikka, kemia tv. 19.10.2020–20.12.2020
Mustonen Tanjaäidinkieli ja kirjallisuus
Mutikainen Jouniliikunta ja oppilaanohjaus
Myllymäki Samiliikunta ja terveystieto, 9e:n luokanohjaaja
Mäki Samihistoria ja yhteiskuntaoppi
Mäki-Paavola Mariäidinkieli ja kirjallisuus, 8b:n luokanohjaaja
Nevala Sannafysiikka, kemia ja biologia
Nevanpää Tomfysiikka ja kemia, 20D:n ryhmänohjaaja
Närhi Hannaoppilaanohjaus
Orrain Hetaerityisopetus
Paavilainen Marikaruotsi ja saksa, 19C:n ryhmänohjaaja
Peltokorpi Päiviömatematiikka ja tietotekniikka
Pietiläinen Raunomatematiikka, 7b:n luokanohjaaja
Pihko, Rebekkaruotsi
Pollari Pirjoenglanti
Pursiainen Minnabiologia ja maantieto 9b:n luokanohjaaja
Rauniaho Paulaespanja ja saksa, 20A:n ryhmänohjaaja
Rautio Mariaerityisopetus
Rekiö-Viinikainen Niinaerityisopetus
Rossi Leeaenglanti ja ranska, 19B:n ryhmänohjaaja
Ruodemäki Rami-Jussimusiikki, tv. 1.1.2021–30.6.2021
Salo, Olli-Pekkaruotsi ja filosofia, 18A:n ryhmänohjaaja
Sassali Marjohistoria, yhteiskuntaoppi ja elämänkatsomustieto, 9d:n luokanohjaaja
Sipilä Ramikäsityö TN, 8f:n luokanohjaaja
Soininen Päiviäidinkieli ja kirjallisuus, 8c:n luokanohjaaja
Sorajoki Sarikotitalous
Säämänen-Huotari Leenabiologia ja maantieto, 8e:n luokanohjaaja
Tanner Iiriskotitalous
Torkkola Kimmokemia, fysiikka, 18C:n ryhmänohjaaja
Vaaherkumpu Kaisaruotsi, 20B:n ryhmänohjaaja
Vehkasalo Sallaerityisopetus
Vanhamäki Elinaäidinkieli ja kirjallisuus, 18B:n ryhmänohjaaja
Veijola Annahistoria ja yhteiskuntaoppi, 8d:n luokanohjaaja
Viertola Luvienglanti, 20C:n ryhmänohjaaja
Välimaa Pialiikunta ja terveystieto, 7e:n luokanohjaaja
Weijo Inkafysiikka ja tietotekniikka
Ylä-Outinen Lauraranska ja englant

Sivutoimiset tuntiopettajat yläkoulu/lukio
Häkkinen Jormaortodoksiuskonto
Kääriäinen Emmiespanja ma. 27.1.2020–29.5.2020 (sivutoiminen)
Medjadji Sariislamin uskonto
Lobskaja Irinavenäjä

Muu henkilökunta
Hilpinen Tiinatoimistosihteeri, alakoulu 1.9.–31.12.2020
Huttunen Jessemediatekniikan harjoittelija 31.8.2020 saakka
Hämäläinen Tainajohtavan rehtorin assistentti tv. 1.8.2020–31.8.2021
Hänninen Jarkkoatk-suunnittelija 31.1.2021 saakka
Kerttula Helitoimistosihteeri, alakoulun kanslia tv. 1.9.–31.12.2020
Kiimalainen Hennakoulunkäynnin ohjaaja 1.11.2020 alkaen
Kilpeläinen Tuijakoulupsykologi
Kinnunen Piiatoimistosihteeri
Kokko Veerakoulunkäynnin ohjaaja
Laahanen Heidikoulunkäynnin ohjaaja
Lauttaanaho Annekirjastosihteeri
Leppänen Katjakoulunkäynnin ohjaaja
Lind Jormalaboratoriomestari, turvallisuusvalvoja
Ratilainen Sannajohtavan rehtorin assistent
Riikonen Railitoimistosihteeri, yläkoulun kanslia, eläkkeelle 31.7.2021
Suontamo Tuomokoulunkäynninohjaaja, PT-toiminta
Tuominen Saulivahtimestari

Kouluruokailu
Oppilasravintoloiden ylläpitäjänä on ollut Semma Oy

Oppilasravintola Amanda
Tarvainen Virpikokki
Piilonen Satukokki

Oppilasravintola Muonatupa
Hagfors Merja ravintolapäällikkö
Moilanen Markokokki
Sievinen Taavikokki
Kuula Sannakassatarjoilija

Siivous
Siivoojina ovat toimineet alakoululla Merja Jaakola (03/21 asti), Päivi Jaatinen, Riitta Hautamäki ja Svetlana Silvast sekä yläkou - lu-lukiossa Jani Haustola, Katja Hietala, Piia Kumpukallio, Susanna Lehtonen sekä Carita Varmanen. Palveluohjaajana molemmilla kouluilla työskentelee Anu Rikman.

Oppilaiden terveydenhuollosta on vastannut Jyväskylän kaupunki:
Liimatainen Heliterveydenhoitaja, alakoulu
Saarivaara Johannaterveydenhoitaja, yläkoulu ja lukio
Uutela Kaisakoulukuraattori